Административната работа все някак ще се уреди.
Да се кръстим да е жива и здрава да роди лесно и който стигне до пенсия да я получава дълго.  :wink1:
Дай Боже! Живи и здрави да сме всички, Всеки проблем е решим, ако не днес , то утре.
P.G.H.R. много ти благодаря! Така мисля да направя ще и искам едно писменно уведомление, че е прекратен основен ТД  и искане за трансформация допълнителне ТД към основен ТД. Ще и пусна едно допълнително по чл. 119. Един  работен ден преди болничния за 45 дни преди раждане, да може да отчетем промените в Д1. И се кръстим жената да не е в болница, за да може да се осъществи.  :smile1:
И ей така "свиркаме си" докато стигнем години за песния  ::) (определено няма да е скоро )
Истината е, че ако е лицето е в болничен имаш право да го освободиш само по чл. 71 или с предизвестие, което изтича в периода на болничния. Не можеш да сключваш ТД във временна неработоспособност. Това означава, че ако лицето е в болница ти си с вързани ръце, не можеш да му пуснеш прехвърляне от чл.111  в чл. 67. Защото според КТ на труда няма основание за ДС ти не променяш условията на договора, просто трябва да станеш основен, което би трябвало да видно щом няма основен ТД.
Какво се случва , ако лицето е в болница носи ти болничен и след това ти носи и 45 преди раждане и как го подава работодателя  като основен или като допълнител работодател. Ако го подава като допълнителен би следвало да се вземат 2 и да се подаде и от основния, но основанието вече е променено и по чл42 от КСО бившият основен работодател не е длъжен да го подава. Какво правим в случая?
Може би НОИ и НАП трябва да имат становища при такива обстоятелства ?  :hmmm:
Едва ли това е първият такъв. Може би са необходими изменения в КТ.
Защо ние като работодател да сме длъжни да го направим основен и как да го направим като сме с вързани ръце ?  :hmmm:
Направо "шах с пешката"  :excl:
Явно това е единственият изход :
 - 1 работен ден  преди болничен за 45 дни преди раждането.
- Прекратява се в един и същи ден  договор по чл. 111 и се пуска договор по чл. 67  . Променят се условията на договора и вида на осигуряването, вписва се в трудовата книжка и на 25.05.2019 се пуска болничния 45 дни преди раждането и лицето си излиза в майчинство. 
Благодаря ви за съдействието.
Усмихнат ден! :)
Схемата е много заплетена не знам как ще я убедя да си прекъсне за 1 р.ден болничния, ако е в болница точно в този момент това ше е невъзможно   :hmmm: От НОИ ми твърдят, че ние пускаме болничния за 45 дни преди раждане, така или иначе вече сме били основен работодател, лицето няма длуг. Да но вида на осигуряване Д1 и на болничен, НЕ МОГА да го променя без да съм променила договор в основен. В случая както и Вие казвате с допълнително споразумение чл. 111  не се преобразува в основен по чл.67 от КТ.  :question: Как се правят чудеса?  :hmmm:
Основният договор се прекратява с предизвестие (тримесечно), като болничният не спира срока на предизвестието и съответно работодателя (основният ) го прекратява на 10.04,2019 когато изтича срока на предизвестието. Тъй като работникът не се е възстановил и не е в състояние да се яви на работи ще си продължи болничния предполагам до 45 дни преди раждането. Съответно двамата работодатели трябва да подават болничните за общо заболяване. Когато се стигне до болничен 45 дни преди раждането той е с друго основание съответно основият /бивш вече/ работодател отпада от подаване на този вид болничен. Остава втори трудов договор, който трябва да представи болничния и след това майчинството до 410 дни.  Въпросът ми е как да станем основен работодател, ако не прекрати за 1 ден болничния и вземе 25.05.2019 болничен 45 дни преди раждането?
Здравейте, как преобразувахте втори трудов договор в основен по време на болничен.
Когато лицето е в болничен по време на прекратяване на основния и втория трудов договор остава основен. След консултация с НОИ на основание чл. 42 от КСО
Цитат
Срок на изплащане на обезщетението

Чл. 42. (1) Паричното обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука и професионална болест се изплаща от първия ден на настъпването до възстановяване на работоспособността или до установяване на инвалидност.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г., отм. - ДВ, бр. 99 от 2017 г., в сила от 01.01.2018 г.)
(3) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. - ДВ, бр. 35 от 2009 г., в сила от 12.05.2009 г., изм. - ДВ, бр. 16 от 2010 г., в сила от 26.02.2010 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Когато временната неработоспособност е настъпила преди прекратяване на срочни трудови и служебни правоотношения, договори за военна служба и договори за управление и контрол на търговски дружества, паричното обезщетение се изплаща за не повече от 30 календарни дни след прекратяване на правоотношенията или договорите. Ако временната неработоспособност е поради трудова злополука или професионална болест, паричното обезщетение се изплаща до възстановяване на работоспособността или до установяване на инвалидност.
(4) (Нова - ДВ, бр. 54 от 2015 г., в сила от 17.07.2015 г.) Паричните обезщетения за временна неработоспособност поради трудова злополука и професионална болест на лицата по чл. 114а, ал. 1 от Кодекса на труда се изплащат за срока на неработоспособността, но за не повече от 90 календарни дни.

Когато боличният продължева и след прекратяване на основния трудов договор, следва че лицето е длъжно да представи 2 болнични листа съответно за първи и втори работодател. Следоветелно вторият работодател не може да преобразува договора за допълнителен труд в основен щом лицето е в болничен.
Здравейте, може би не съм се уточнила.
Ние сме втория работодател. След прекратяване на договора от първия работодател считано от 10,04,2019 оставаме единствен работодател.  Основният /бившият/ работодател е длъжен да пуска болничните докато лицето се възстанови. От НОИ на това основание казаха болничните да са до основен и втори работодател. С болничен 45 дни преди раждането съответно основанието на болничния се променя и вече бившият основен не е длъжен да подава болничен, затова се пуска само към нас и лицето получава обещетението за майчинство през нас. Тъй като лицето е в болничен и не му е възможно  да прекъсне болничния, за да се преназначи като се прекрати договора за допълнителен труд чл. 111 и да се пусне основен трудов договор по чл.67 . В случая след 10.04.2019 ние ще сме основен работодател. Как преобразуваме договора за допълнителен труд в основен и от кога ? и да се подаде коректно Д 1?
Здравейте, наш служител има сключен допълнителен трудов договор чл.111 на 4 часа. Основният му договор /по чл.67от КТ  / ще бъде прекратен, считано от 10.04.2019г. Лицето е в продължетелен болничен от 10.02.2019 г. и ще продължи да бъде в болничен. Предстои му и излизане в  болничен 45 дни преди раждането на 25.05.2019г. От НОИ казаха, да се взимат болнични и за двамата работодатели до излизането в болничен 45 дни преди раждане, а болничния за раждане да се вземе за нас. Как да направя този допълнителен договор основен - само с ДС и то без лицето да го подпише и от кога ? И въобще възможно ли е да се трансформира този договор в основен? Как ще се отчете стажа на лицето в майчинство? Моля, някой ако е имал подобен случай да сподели опита си.